Asangalerie

29.2.2012


(Asangallery)
 

  Jsem tady a teď ve vědomí Já Jsem a v tomto duchu budu pokračovat dál, i když se přitom budu vracet zpět do minulosti. Neboť první pohnutky, které mě vedly malovat, se odehrály tenkrát, ne teď. Teď vzniká text, který o tom vypráví. Přesto vše, co se děje od psaní textu, až po jeho čtení, čiňme nezaujatě.

  Je podzim roku 2008. Jednoho dne sedím v křesle a rozjímám. "Jak naložím s dnešním časem?" Ptám se sám sebe. Ptám se nahlas. Odpovědí mi je, zkus malovat. Hledám a beru vše k malování, co v domě nacházím. Jako první beru zadní desku od skříně, která mi ještě později několikrát dobře poslouží k malování, když zrovna není na plátna. A začínám malovat. Během malování mě překvapuje lehkost a jistota, s kterou maluji. Obraz tvoří jasné tváře lidí, různých bytostí anebo spíše jejich charakterů, které vystupují z jejich tváří. Už při samotném malování mě doprovázel známý pocit, který jsem znal, jako kdybych už někdy maloval, jenom jsem na to úplně zapomněl a teď si to připomínám. To byl první obraz, který jsem namaloval. Toho dne jsem věděl, že mě malování bude provázet další roky.

  Plynuly další týdny a já stále maloval. Ke své malbě jsem začal používat akrylové barvy a kvalitní, už v rámech vypnutá plátna. Plátna se mi osvědčila, jako nejkvalitnější a nejlepší materiál pro způsob malování, který jsem si zvolil. V počátcích svého malování jsem se nechával inspirovat tím, co jsem viděl kolem sebe, na svých cestách a z fotografií, které jsem během života pořídil. Tato fáze trvala pár měsíců. Během této fáze malování jsem si začal všímat menších obrazců, které začaly spontánně vznikat tahy štětce a vystupovali méně nebo více z obrazů. Zároveň pochopení, že realita je zajímavější než její sebelepší podobnosti, mě dovedlo k vytvoření si vlastní techniky. Dar tvořit jsem od začátku vnímal jako základ a zázrak v jednom. K tomu chuť malovat, pozorovací schopnosti, snaha a vůle položená do intuice, složité tahy štětcem a přitom se nechat vést, dávalo spolu s dalšími prvky celek k nové tvorbě. A tak začala nová epocha nového umění založená na tom, čím je člověk od přírody přirozeně vybaven a plus nějaké ty bonusy. Podrobnosti kolem svého malování a techniky, která vznikala, dále se vyvíjela a vyvíjí, ponechám tajemství.

  A tak plynuly další týdny, měsíce a já z okrové barvy, kterou jsem v začátcích nové tvorby používal, přecházím na všechny barvy, co mi paleta nabízí. Určitý hendikep v rozlišování barev jsem zde pozitivně uvítal, neboť mě to vedlo více se spoléhat na vnitřní zrak, cit a vedení. S přibývajícím časem a odmalovanými obrazy se technika, způsob a můj postoj k malování více projasňoval a já byl více a více překvapen." Maluji já nebo někdo jiný?"

 

Asan

©Asan Ramiz Fryč

 

"Asangalerie"

Toto autorské dílo je registrováno u Art & Copyright pod číslem 078-17-12-02.